«

»

איך לבחור את הכלב המתאים לכם

החלטתם לצרף כלב למשפחה? מזל טוב!!!

הכנסת הכלב החדש לביתכם וצירופו למשפחה יכולה להיות חוויה מדהימה שתביא איתה המון התרגשות שמחה וכיף, אבל בלא מעט מקרים אנו נתקלים בחוסר התאמה בין הכלב למשפחה היוצרים המון תסכולים, עצבים, וקשיים יומיומיים בגידול הכלב מה שהרבה פעמים גורם לכלב למצוא את עצמו מחוץ לבית, נטוש ועזוב.

אז הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני ששוקלים איזה כלב לקחת.

  1. קודם כל חשוב לזכור שכל כלב הוא שונה ולכל כלב יש אופי ייחודי משלו, גם אם מדובר בגורים מאותו השגר, גור אחד יכול להיות פצצת אנרגיה בעוד "אח" שלו יכול להיות עצלן ו"כלב שטיח".

כמו כן, אין כלב דומה לאחר, כלומר הלברדור שגידלתם שהייתם ילדים יהיה שונה באופיו מהלברדור שתבחרו עכשיו

  1. גור או בוגר? אין ספק שגידול גור הוא חוויה נפלאה אך יש לקחת בחשבון שגור קטן הוא כמו תינוק והטיפול בו הוא שונה מכלב בוגר ודורש הרבה יותר זמן והשקעה.
  2. גזעי או מעורב? אם בחרתם בכלב גזעי חשוב מאוד לבחור גזע מסוים על פי אופיו ולא בגלל המראה שלו או כי לשכן שלכם יש כזה והוא ממש חמוד. תקראו על הגזע, תחקרו ותבינו מהם המאפיינים של אותו גזע – רמת אנרגיה, קווי אופי ומזג, מהם דרישות הטיפוח, מחלות נפוצות וכל מה שאתם יכולים לבדוק תבדקו וראו האם הגזע הזה תואם אתכם ואת אורח החיים שלכם.

בחרתם גזע מתאים? דאגו לבחור מגדל טוב ומומלץ ושלהורים יש תעודות , כלב ללא תעודות הוא כלב מעורב לכל דבר.

שימו לב ישנם גזעים אשר נחשבים לכלבי עבודה, כלבים אלו בעלי רמת אנרגיה גבוהה מאוד ויצרים חזקים, הם מתאימים למי שמכיר את הגזע ויש לו ניסיון בעבודה עם כלבים אלו וגידולם.

החלטתם על אימוץ כלב מעורב? זוהי מצווה גדולה לספק בית חם לכלב נטוש.

בכל הנוגע לאימוץ כלב מעורב יש הרבה הימור, מאחר ואיננו יודעים עם איזה גזעים הוא מעורב (גם אם במראה דומה לפודל אין שום אפשרות לדעת זו בוודאות) איננו מכירים מיהם ההורים שלו, או אילו חוויות עבר עד עכשיו ואילו התנהגויות או אופי יש לו (ישנם כלבים עם טראומות, בעיות פיזיות וכו..).

מה שהכי נכון לעשות, זה לספר למתנדבי העמותה שמכירים את הכלבים קצת עליכם ועל אורח החיים שלכם ולנסות למצוא כלב שמתאים לכם. לצפות קצת בכלב ובהתנהגות שלו, לצאת איתו לטיול ולבלות איתו קצת זמן כדי להכיר את אופיו והתנהגותו, לשאול את מתנדבי העמותה איזה מן כלב הוא? האם אנרגטי? מסתדר עם כלבים? איך הוא עם ילדים? האם מחונך לצרכים, שאלו כמה שיותר שאלות כדי לגלות את אופי הכלב והרגליו והאם הוא תואם לאורח חייכם.

  1. זכר או נקבה? אין הרבה השפעה והבדל התנהגותי בגידול זכר או נקבה.
  2. שאלו את עצמכם האם אתם אוהבים לטייל בחוץ ולעסוק בפעילות ספורטיבית או שאתם דווקא מעדיפים בילוי מול הטלוויזיה , חשיבות רבה תהיה לרמת האנרגיה של הכלב שתבחרו.

אם אתם אוהבים לשהות הרבה מחוץ לבית ובאופן כללי אתם אנשים אנרגטיים מומלץ לבחור כלב שיתאים לאורח חיים שכזה וישמח להצטרף אליכם לריצות משותפות או טיולים ארוכים. אם אתם אנשים שאוהבים יותר את הבית ולא ממש חובבי ספורט, רצוי לקחת כלב עם רמת אנרגיה נמוכה שישמח לשכב איתכם על הספה בזמן שאתם צופים בסרט אהוב.

  1. נקיון וטיפוח – כמעט כל הכלבים משירים פרווה ויש לקחת זאת בחשבון , אם הניקיון הוא משהו שמאוד חשוב לכם אפשר לבחור כלב שלא משיר פרווה או שמשיר מעט יחסית אך אז יש לקחת בחשבון כי פרווה שאינה נושרת זקוקה לטיפוח רב יותר של הברשה ותספורות.
  2. הילדים ממש רוצים כלב? מעולה! אין כיף גדול יותר מלגדל כלבים וילדים יחד, כל עוד ההורים מבינים שהאחריות על גידול וטיפול הכלב היא שלהם. הילדים יגידו שהם יטפלו , ינקו ויוציאו אבל בסופו של דבר הם ילדים והם אינם יכולים להיות האחראיים הבלעדיים על הכלב , כמובן שיש לשתף ולעודד אותם לקחת חלק בטיפול אבל אין לצפות מהם שימשיכו זאת ולהסתמך על כך.
  3. אל תבחרו את הכלב שלכם על פי סרט מסוים שצפיתם בו, או פרסומת בה מככב גזע מסוים.

בחרו אותו כי הוא מתאים לכם ושאתם מתאימים לו!

 

לסיכום,

בחירה נכונה של כלב תוביל להצלחה של הקשר בניכם ולתחילתה של ידידות מופלאה J