«

»

כלב חדש בבית – מדריך

כלב חדש בבית מביא איתו המון התרגשות שמחה ואושר, אך עם זאת מדובר באחריות גדולה וארוכת טווח ולכן חשוב מאוד לדעת לקראת מה אתם הולכים ולבחור את הכלב הנכון עבורכם, האם לקחת גור או כלב בוגר? האם לקחת כלב גזעי או מעורב? האם גדול או קטן? לשאלות אלו כתבנו מאמר מפורט בנושא

אז בחרתם את הכלב המתאים לכם, מצוין ומזל טוב על החבר החדש J

אם החלטתם לקחת גור, לא מומלץ לקחת אותו לפני שהגיע לגיל 6-8 שבועות , לתקופה זו יש השפעה רבה על התנהגותו של הגור עם כלבים אחרים בהמשך הדרך וכמו כן מבחינה תזונתית – הוא עדיין זקוק לחלב אימו. גורים אשר מופרדים מוקדם מהאם לרב יסבלו מתקשורת לקויה מול כלבים שעלולה להוביל לתוקפנויות או פחדים, להחתמה קיצונית על בני אדם אשר עלולה לגרום לחרדות ותלות ולעיתים אף לבעיות התנהגות קשות יותר.כמו כן בגור צעיר חשוב לשים לב למספר דברים נוספים כמו חשיפה נכונה וחינוך לצרכים ( אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים שלנו בנושאים אלו- חינוך לצרכים, חשיפה נכונה.

אז מה צריך להכין?

  1. חשוב לדאוג לקולר תקין המתאים לגודל הכלב ולרצועת בד קצרה לטיולים.
  2. כלי למים ואוכל – חשוב לדאוג לכלים נקיים ומתאימים לגודל הכלב.
  3. מרבץ נוח – זה יכול להיות מיטה /שמיכה / שטיח / מזרון / כרית או כל מצע רך אחר שיהיה לכלב מקום נעים ונוח לרבוץ ולישון בו.
  4. מזון מתאים לכלב – חשוב לדאוג לתזונה נכונה ומתאימה לכלב, באם מדובר בגור קטן יש להאכיל במזון מיוחד לגורים, באם מדובר בכלב מגזע גדול יש להתאים את סוג המזון לגודל וגיל הכלב.

כמויות האכלה ומספר האכלות תלוי בגיל ובגודל הכלב.

  1. עצמות משחק וצעצועים – ניתן להכין לכלב מספר דברים בהם יוכל להתעסק, חשוב גם פה להתאים את גודל ודחיסות העצם לגודל וגיל הכלב, עם גור צעיר אשר טרם התחלפו לו השיניים צריך להיזהר ולהשתמש בעצמות רכות בלבד. גם הצעצועים צריכים להיות מותאמים לפי הכלב.
  2. אמצעי תיחום – בגורים צעירים מומלץ להשתמש בגדר גורים (לחינוך לצרכים ולמניעת הרס).

הימים הראשונים בבית החדש הם לא קלים לכלב, במיוחד אם מדובר בגור קטן, הפרידה מאימו ומאחיו לשגר, וגם אם לא מדובר במקום חדש ולא מוכר ואנשים חדשים שעלולים לגרום לו להיות קצת מבולבל וחסר מנוחה. ייתכן כי בימים הראשונים יילל יותר ויהיה קצת יותר סגור , אך עם הזמן תראו איך הוא מתרגל ונפתח.תקופת ההסתגלות היא שונה מכלב לכלב ויכולה לקחת עד כחודש ימים בהם הכלב מתרגל ומסתגל אליכם ולסביבה שלכם.

עזרו לו להרגיש בבית, הכינו לו פינה משלו, במרכז הבית, בה יהיה מקום נעים לרבוץ בו וקערת מים טריים.

תנו לו את הזמן להיפתח, השתדלו לא להלחיצו יותר מידי, הכירו לו את הבית (את כל החדרים), טיילו איתו הרבה בימים הראשונים באזור הקרוב לביתכם על מנת שיכיר את הסביבה החדשה שלו. (בגורים צעירים יש לשים לב לסיום תקופת החיסונים ויציאה לטיולים בהתייעצות עם וטרינר)

כלב היא חיית להקה וחיית הרגלים, הכלב רואה בכם הלהקה שלו וכמו בכל להקה יש חוקים וכללים ולכן חשוב כבר מההתחלה להקנות לו הרגלים נכונים וכללים מתאימים ולהרגילו לכך .יהיה הרבה יותר קשה לתקן התנהגות שתתקבע ותהפוך להרגל מאשר למנוע אותה מלכתחילה. כמו כן כלב שיחיה ללא גבולות יגדל להיות כלב חסר משמעת וסביר כי יפתח בעיות התנהגות. באם אימצתם כלב בוגר בעל הרגלים קודמים קחו בחשבון כי ייקח יותר זמן ליצור לו הרגלים חדשים ולהרגילו לאורך חייכם.

למדו את הכלב שלכם התנהגויות רצויות , כמו פקודות בסיסיות וחזקו אצלו התנהגויות רגועות וטובות.

למדו את הכלב ללכת יפה עם רצועה על מנת שהטיולים המשותפים יהיו חוויה נעימה לשניכם.

הרגילו אותו כבר מההתחלה למקום שינה נכון ולגבולות בסיסיים כגון אי עליה על ספות, מניעת קפיצות וכו'...

במידה ואין לכם ניסיון קודם עם כלבים, מומלץ לעשות שיעור הדרכה/חינוך גורים עם איש מקצוע אשר יתאים את ההסבר לאורח החיים ולצרכים שלכם.

ספקו לכלב פעילות גופנית וטיולים באופן סדיר וקבוע, כלב זקוק לפעילות יומית לפריקת אנרגיה ושחרור מתחים. טיילו עם הכלב לפחות 3 פעמים ביום על מנת לספק לו את מה שצריך. משך הטיול צריך להיות לא פחות מ15-20 דקות.

כלבים הם חיה אוראלית שמתעסקת רבות עם הפה, לכן חשוב לספק לכלב שלכם עצמות ומשחקי לעיסה על מנת למנוע ממנו להתעסק עם הנעל החדשה שקניתם לאחרונה. (אין צורך להוציא עשרות שקלים על דברים מיותרים, השקיעו בדברים שיפרקו לו את הצורך האוראלי ללעוס, כמו עצמות בקר, עצמות לעיסה ועוד...)

הימנעו ממתן "שאריות מזון" לכלבכם דבר זה עלול לגרום לו להציק לכם בזמן האוכל ולהימנע מלאכול את המזון היבש שלו וכמו כן עלול לפגוע בו בריאותית.  חשוב לדעת כי ישנם מספר מזונות רעילים ביותר לכלב כגון: בצל ושום, שוקולד, משקאות אלכוהוליים, ענבים וצימוקים ועוד ורצוי להימנע גם מהכמות הקטנה ביותר.