«

»

לימוד הכלב לא למשוך ברצועה

DCIM311GOPRO

לימוד הכלב הליכה נכונה

טיול עם הכלב צריך להיות חוויה נעימה וחיובית אך לרוב המצב הוא שונה. פעמים רבות הטיול גורם לתסכול מתמשך מצד הבעלים שנגררים בחוסר אונים בעקבות כלביהם בחוצות העיר בכל פעם מחדש.

כלב שקשור ברצועה מושך אותנו אך ורק היות והוא הורגל לכך. מיד עם תחילת הטיול הכלב מושך אותנו קדימה, הרצועה נמתחת ואנו נגררים אחריו. ההשתרכות הזו שלנו בעקבות הכלב היא זו שמחזקת דפוס התנהגות זה אצלו ולכן הוא ממשיך למשוך. עקב התגובה שלנו להימשך אחריו, הכלב לומד שזוהי הדרך הנכונה להתקדם על ידי מתיחת הרצועה ומשיכתה.

חשוב ללמד את הכלב כבר מהחיבור הראשון לרצועה לשמור על רצועה רפויה בעת ההליכה..

כיצד נעשה זאת?

ראשית, הכינו לכם שקית חטיפים (חתוכים לקוביות קטנות) ורצועה סטנדרטית (לא נמתחת = פלקסי) והתמקדו  במקום שקט ככל שניתן בסביבה רגועה ונוחה.

בחרו כיוון והתחילו ללכת. במהלך ההליכה עודדו את כלבכם ללכת לצידכם, לצמצם את הפער ביניכם ולהרפות את המתיחה ברצועה בעזרת חיזוקים חיוביים מילוליים ואינטונציה שמחה. ברגע שהוא הולך לצידכם, צ'פרו את הכלב בחטיף. עשו זאת כל עוד הוא נמצא לידכם ושומר על רצועה רפויה.

בתחילה הכלב יעבור אתכם הרבה וימשוך קדימה. כאשר הוא עושה זאת, הסתובבו לכיוון הנגדי מכיוון הליכתכם בליווי משיכה חדה וקלה ברצועה. חשוב, לשים לב לעוצמת המשיכה. היא אינה צריכה להיות כואבת אלא מהירה וחדה. עודדו אותו שוב להגיע אליכם. בכל פעם שהכלב צועד לצידכם יש לחזור על טקס ההתלהבות, מתן החטיפים, הליטופים והעידוד. כלומר ליצור אצל הכלב חוויה חיובית ככל הניתן למעשיו הטובים.

ככל שיעבור הזמן הכלב יסגל את ההתנהגות הרצויה ויבחר לצעוד לצידכם. הוא מבין כי המתיחה ברצועה אינה הדרך הנכונה להליכה ונועם הוא "דרך המלך".

חשוב להיות עקביים ולתרגל את ההליכה הנכונה לאורך כל מתן הטיולים. עם זאת, יש להפחית בהדרגה את כמות החטיפים ולהשתמש בחיזוקים מילוליים ופיזיים (כגון ליטופים) בלבד.

להזכירכם, התחלנו את התרגול בסביבה שקטה ונוחה לכן, יש להעלות את כמות הסחות הדעת בהדרגה בכדי

שהכלב ילמד לצעוד נכון גם כאשר רמת הגירוי הסביבתי גבוהה.

 

בהצלחה וטיול נעים!