«

»

5 טעויות נפוצות באילוף כלבים

 1. התחלת האילוף מאוחר מידי
  אני שומע לא מעט בעלי גורים שאומרים שהוא צעיר מידי להתחיל אילוף , זוהי כמובן טעות,
  ככל שתקדימו ללמד את כלבכם התנהגויות נכונות וגבולות , תיהנו מתהליך קל וקצר הרבה יותר מאם תחכו לגיל מאוחר יותר , ככל שהגור הוא צעיר יותר קל לעצב את התנהגותו וללמד אותו מה מותר ומה אסור , עם הזמן הגור רוכש התנהגויות טובות או רעות על פי ניסיון וחיזוקים (גם מעצם ההתנהגות עצמה) ולכן התחילו עוד היום , כבר מגיל חודש וחצי הגור בשל ללמידה ואף צריך זאת. אל תחכו שיהיו לגור או לכלב שלכם בעיות והקדימו תרופה למכה. וזכרו כי הרגלים רעים והתנהגות בעייתית יהיו קשים הרבה יותר לתיקון מאשר למניעה.
 2. חוסר עקביות ואחידות
  החליטו על חוקים וכללים ברורים והיו אחידים עם כל בני הבית באכיפתם , ממש כמו בחינוך ילדים עקביות אחידות והתמדה נחוצים על מנת ללמד את הכלב מה מותר ומה אסור ולא ליצור אצלו בלבול מיותר ותסכולים. למשל אם החלטתם שאסור לכלב לקפוץ עליכם זה אומר שגם על השכנה שהוא אוהב מלמטה שבאה לבקר אסור לו לקפוץ. אל תתנו לו מסרים כפולים שעם אמא מותר ועם אבא אסור.
 3. שימוש לא נכון בחיזוקים וצ'ופרים
  הרבה בעלי כלבים נוטים לתת לכלב יותר מידי צ'ופרים או מעט מידי צ'ופרים בעת לימוד וחיזוק פקודות או התנהגויות .
  אז איך כן נכון להשתמש ?
  שימוש מופרז מידי בחטיפים יגרום לכלב שלכם לבצע את הפקודה/ההתנהגות רק כאשר יש לכם חטיף ביד ולכן אין להמשיך ולהשתמש בחטיפים בצורה מוגזמת , יש ללמד את הכלב בעזרת חטיפים את ההתנהגות ולאחר שמבין מה מצופה ממנו יש להוריד את כמות החטיפים בהדרגה ולעבור לחיזוקים חיוביים אחרים (חיזוק חיובי אינו חייב להיות חטיף אלא יכול להיות ליטוף , חיזוק קולי ("כלב טוב") או כל מה שהכלב אוהב) , יש לעשות זאת בהדרגה ולא להפסיק מיד כדי לא לאבד את המוטיבציה של הכלב לבצע. את הורדת מתן החטיפים יש לעשות בצורה נכונה ולתת לו רק מידי פעם חטיף על ביצוע אבל בלי שום סדר הגיוני (ממש כמו בהימורים , הכלב לא יודע מתי יבוא החטיף ולכן יש לו מוטיבציה להמשיך ולבצע) למשל פעם אחת לתת לו ו3 פעמים לא , פעמיים לתת ופעם לא.
 4. אינטונציה והבעות פנים באילוף
  לטון הדיבור והבעות הפנים שלנו יש המון השפעה על תגובות הכלב , כלומר אם אנו רוצים לשבח את הכלב על התנהגות טובה עלינו לחזק אותו בטון גבוה שמח ונלהב ולחייך אליו, באם אנו רוצים להבהיר לכלב שההתנהגות שלו לא מוצאת חן בעינינו יש להבהיר לו זאת על ידי טון נמוך וסמכותי (אין צורך לצעוק) ולהזעיף את פנינו.
 5. ציפיות גבוהות מהכלב
  תנו לכלב שלכם זמן ללמוד את מה שאתם מצפים ממנו , ואל תצפו ממנו לבצע זאת בכל תנאי ומצב אם לא למד זאת , כלומר אם לימדת את הכלב "ארצה" ובבית הוא מבצע זאת מצוין אין זה אומר שגם בגינת הכלבים הוא אמור לבצע זאת באותה צורה, למדו את הכלב דברים חדשים במקום סטרילי ונטול גירויים והעלו את כמות הגירויים בהדרגה תוך מתן חיזוקים חיוביים לכלבכם.
  כמו כן קחו בחשבון כי קצב הלמידה של כל כלב הוא שונה ואין לצפות מן הכלב שלכם לבצע וללמוד באותה צורה שבה הכלב של השכן לומד.